Medykalizacja cyberprzestrzeni

W rozwiniętym świecie internet stał się darem i zmienia sposób, w jaki ludzie komunikują się, myślą i rozumieją świat. Z pewnością zmienia praktykę lekarską. Pacjenci konsultują się ze stronami internetowymi przed spotkaniem z lekarzami, a kolejne wizyty w tych ostatnich są często oprawiane w wydruki z pierwszego. Co najmniej 80% dorosłych, którzy korzystają z Internetu, szukało informacji o stanie zdrowia. Nawet lekarze będą teraz korzystać z Google przed otwarciem podręcznika medycznego. Od PubMed do Wikipedii, po ogromny wachlarz stron internetowych zorientowanych na zdrowie, jest szybki dostęp do wyrafinowanych, bezpłatnych informacji medycznych na temat chorób, narkotyków lub symptomów. Istnieje również, oczywiście, wiele faddism zdrowia, hype i hucksterism. Większość ludzi chce wiedzieć, skąd pochodzą informacje na temat zdrowia, a większość z nich zdaje się być w stanie odróżnić główne, wiarygodne źródła i dostawców na obrzeżach. Na lepsze i na złe, dostęp do Internetu zmienił zarówno relację lekarz-pacjent, jak i doświadczenie choroby. Cyberprzestrzeń jest obciążona informacjami o stanie zdrowia, ponieważ jest to jedna z głównych rzeczy, których potrzebują użytkownicy sieci. Oboje jesteśmy przywiązani do sieci i mamy obsesję na punkcie medycznych problemów i medycznych pytań. Autorzy tej książki analizują, w jaki sposób kultura cyfrowa, która jest tak bogata w treści medyczne, odzwierciedla tożsamość ludzi, którzy ją tworzą i konsumują.
Lekarze z natury są praktyczni i uznają za wyzwanie zrozumienie nawet krótkiej książki napisanej przez intensywnych socjologów medycznych, którzy z natury są ontologicznie i lingwistycznie awersami, a nawet tępymi. Ale zostań na kursie. Nie popadaj w depresję przez żargonologię, taką jak protetyzacja ciała i pseudo-spostrzeżenia, takie jak ciało nie jest ani przestarzałe. . . ani już nie istnieje (co jest mimo wszystko dobrze usłyszeć). Pomimo żargonu autorzy Andy Miah i Emma Rich wydobywali z fascynujących narracji w cyberprzestrzeni tematy takie jak uporczywy syndrom podniecenia seksualnego, Visible Human Project, kontrowersje związane z aukcją online ludzkiej nerki (która nigdy się nie wydarzyła), czat samobójczy pokoje i ruch pro-anoreksja (Pro-Ana). Autorzy mądrze unikają podejmowania osądów etycznych lub podejmowania ciężkich analiz etycznych. Zamiast tego starają się słuchać tego, co dzieje się w cyberprzestrzeni i zrozumieć, w jaki sposób wpływa ona na sposób, w jaki ludzie postrzegają zdrowie i choroby. Rozmowy online, witryny internetowe, czaty, blogi i filmy na YouTube są ważniejsze dla pacjentów i dla zdrowia niż świat medyczny zdaje sobie sprawę. Działanie w cyberprzestrzeni może promować (lub obniżać) chorobę, terapię, ośrodek zdrowia lub lekarza. Dyskusja online może doprowadzić do porozumienia co do tego, co jest etyczne, a co godne potępienia i może wywołać presję polityczną na finansowanie niektórych badań. Społeczne zrozumienie i publiczne poparcie dla problemów związanych ze zdrowiem są coraz bardziej kształtowane przez to, co dzieje się w cyberprzestrzeni. Lepiej też posłuchamy.
Pod koniec tej suchej, intelektualnej analizy, Rich dodaje posłowie o śmierci ojca z międzybłoniaka. Ta krótka, wzruszająca narracja świadczy o nowej roli, jaką może pełnić cyberprzestrzeń, gdy ludzie radzą sobie z kryzysami zdrowotnymi. W roku poprzedzającym diagnozę, wraz z pogarszaniem się stanu ojca Richa, ona i jej rodzina wciąż zwracali się do internetowych źródeł informacji, mimo że mogli być przytłaczający. A kiedy ostatecznie postawiono diagnozę, prawie wszystkie ich zrozumienie choroby pochodziło ze stron internetowych – nie od lekarzy. W sieciach online Rich odnalazła praktyczne rady, pociechę i wsparcie, nawet gdy jej ojciec umierał. Tak, za tymi nowymi maszynami kryją się dusze.
Edward W. Campion, MD

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[podobne: eskulap żary, hadronsport, medicus opole ]

Powiązane tematy z artykułem: eskulap żary hadronsport medicus opole