Sztuczka lub leczenie: niezaprzeczalne fakty dotyczące medycyny alternatywnej

Autorzy tej książki stwierdzają we wstępie: Naszą misją jest ujawnienie prawdy o miksturach, płynach, pigułkach, igłach, pobudzaniu i energetyzowaniu, które wykraczają poza sferę medycyny konwencjonalnej. Ich celem jest odpowiedź na pytanie, czy alternatywne terapie zapewniają jakiekolwiek korzyści – lub tylko efekt placebo. Simon Singh jest fizykiem i dziennikarzem naukowym, a jego współautor, Edzard Ernst, jest lekarzem i profesorem medycyny komplementarnej. Ernst jest jedną z najlepiej wykwalifikowanych osób, które podsumowują dowody na ten temat. Po ukończeniu szkoły medycznej praktykował w szpitalu homeopatycznym w Monachium w Niemczech. Później został pierwszym na świecie profesorem medycyny komplementarnej – w Peninsula Medical School w Anglii – i przez ostatnie 15 lat jego grupa przeprowadziła badania i napisała wiele systematycznych przeglądów alternatywnych terapii.
Książka jest napisana dla ogółu społeczeństwa. W rozdziale pierwszym Jak ustalacie prawdę. Wyjaśniono metodę naukową, aw każdym z czterech następnych rozdziałów przedstawiono analizę popularnej terapii alternatywnej. Dodatek na końcu książki zawiera jednostronicowe streszczenia 36 innych terapii. W rozdziałach od 2 do 5 informacje o konkretnych terapiach przeplatają się z opisami szkód medycznych, a także opisy badań klinicznych, które ilustrują naukową metodologię.
Na przykład w rozdziale dotyczącym akupunktury autorzy opisują pradawne pochodzenie praktyki i jej niedawny wzrost popularności na Zachodzie. Po rozważeniu zasad chińskiej medycyny i koncepcji meridianów, Singh i Ernst omawiają brak odpowiedniej kontroli dla akupunktury we wczesnych próbach klinicznych. Następnie podsumowują rozwój medycyny opartej na dowodach oraz systematyczne przeglądy i zapewniają wprowadzenie do efektów placebo. Na koniec cytują ostatnie badania, w których stwierdzono, że kilka rodzajów pozornej lub niekonwencjonalnej akupunktury – na przykład przy użyciu niekonwencjonalnych punktów lub teleskopowych igieł – było tak samo skuteczne jak tradycyjna akupunktura dla złagodzenia bólu. Wnioskują, że nie ma podstaw naukowych dla koncepcji meridianów i żadnych dowodów wysokiej jakości świadczących o korzyściach płynących z akupunktury poza efektem placebo. Autorzy podsumowują również w swoich przeglądach homeopatii i terapii chiropraktycznej, że istnieje niewiele dowodów na poparcie skuteczności leczenia.
Chińska akupunktura, nieaktualna. Z Wellcome Library w Londynie.

Pisanie jest jasne i żywe, a historyczne anegdoty dostarczają wartościowego spojrzenia na ten temat. Chociaż przeplatanie się przedmiotów może pomóc świeckim czytelnikom docenić potrzebę naukowej oceny terapii, niektórzy mogą uznać za przeszkadzające zmiany w przedmiotach.
Temat leków ziołowych jest bardziej złożony niż niektóre inne tematy objęte, ponieważ leki ziołowe mogą zawierać aktywne składniki. Jakość dowodów potwierdzających skuteczność zabiegów ziołowych podsumowano w tabeli, która ocenia poszczególne zioła. Uważam, że wiele średnich i dobrych ocen dowodów, które pojawiają się w tej tabeli, jest zawyżonych i nie uwzględnia najnowszych badań klinicznych o wysokiej jakości
[więcej w: espersen koszalin, ultimo niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty, vrsnet ]

Powiązane tematy z artykułem: espersen koszalin ultimo niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty vrsnet